Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Crna Gora država pokradenih izbora * U Kliničkom centru nema više zaraženih * Uhapšen zbog himne * Drogu smo pratili još od Brazila * Zapadni Balkan ne smije biti ostavljen sam * Nama je lijepo i ne gledamo na sat * Ili zajedno ili svi u bojkot izbora
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 06-05-2020

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
Zoran Mikić, funkcioner URA:
– Nije normalno da očekujemo da se protiv korupcije bori DPS, za koji je dokazano da je nezakonito finansirao svoje izborne kampanje.

Vic Dana :)

Sjeli Mujo i Haso u birtiju i nakon par rakija krene priča o ženidbama, svatovima i cijelom tom cirkusu.
Mujo otpije gutljaj i sjetno reče: „Meni je najdraže kad pustim snimak svadbe unazad i sjednem pa gledam...
Haso ga zbunjeno pogleda i upita zašto.
Mujo se nasmije: Pa jarane, zamisli...muzika vraća pare, janje se sastavi, a Fata ode kući materi.


Pita komšinica Fatu:
- Bona Fato, šta je tvoj Mujo po zanimanju?
- Agronom muzičkog smjera.
- Pa šta radi.
- Čuva ovce i svira frulu!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2020-05-03 U ZAJEDNIČKOJ AKCIJI VIŠE POLICIJSKIH SLUŽBI, U NJEMAČKOJ LUCI UHAPŠEN MLADEN RADULOVIĆ
Državnim brodom švercovano pola tone kokaina Na osnovu informacija crnogorske policije, u Njemačkoj je zaplijenjena velika količina kokaina. To je rezultat kontinuiranog rada Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije u borbi protiv krijumčarenja droge na međunarodnom nivou, saopšteno je iz crnogorske policije
Dan - novi portal
Tokom kontrole u njemačkoj luci Hamburg, na brodu „Budva“, koji plovi pod crnogorsko zastavom, pronađeno je pola tone kokaina. Prema nezvaničnim informacijama, uhapšen je pomorac iz Bara Mladen Radulović. „Dan” saznaje da brod „Budva” ima 23 člana posade i da su svi crnogorski državljani. Osim Radulovića, zasad nije uhapšen niko od ostalih članova posade, ali im je njemačka policija naredila da ne napuštaju brod.

Brod „Budva” je iz Brazila plovio do Maroka, a iz te afričke države uplovio je u luku Hamburg, gdje je trebalo da ukrca teret žitarica i preveze ih u jednu luku u zapadnoj Africi.

Crnogorska policija saopštila je juče da je presječena je još jedna međunarodna ruta krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike ka Evropi. Iz policije su saopštili da su ovu akciju sproveli sa kolegama iz američke agencije DEA, Velike Britanije, Portugalije, Španije, Njemačke i Holandije.

Prema našim saznanjima, ovo je prvi slučaj da je pronađena droga na nekom brodu nekadašnje „Prekookeanske plovidbe”, koja je transformisana u današnju „Barsku plovidbu”. Kako saznajemo, vlasnik broda je kineska kompanija Poly tehnolodžiks, a za menadžment je zadužena „Barska plovidba“. Crna Gora je ovaj brod kupila na lizing, ali još ga nije isplatila, pa se zato vodi na kinesku kompaniju.

– Fokus crnogorske policije je posebno usmjeren na državljane Crne Gore koji, najčešće kao mornari angažovani na inostranim brodovima, vrše kriminalnu aktivnost krijumčarenja kokaina iz Južne Amerike u Evropu zarad sticanja velike finansijske dobiti, čime narušavaju ugled crnogorskih pomoraca koji na savjestan i profesionalan način obavljaju svoj posao i koji su decenijama bili prepoznati u svijetu kao visokoobrazovan i rukovodeći kadar na brodovima u mnogim pomorskim kompanijama širom svijeta. Zaplena kokaina u Njemačkoj je još jedan pokazatelj konkretne saradnje Uprave policije Crne Gore sa međunarodnim partnerima i spremnosti i odlučnosti crnogoske policije da se stane na put organizovanom kriminalu – saopšteno je juče iz Uprave policije.

Direktor „Barske plovidbe“ Tihomir Mirković kazao je za RTCG da je zbog 500 kilograma kokaina koji je pronađen na brodu „Budva“ uhapšen jedan pomorac. On je kazao da je iznenađen što se tako nešto dogodilo na brodu sa crnogorskom zastavom, te da se nada da se ovo neće odraziti na njegovo uposlenje i da će nesmetano nastaviti sa ukrcajem tereta.

– Kapetan me je obavijestio da je tokom pregleda broda pronađeno oko 500 kilograma droge i da je zbog toga uhapšen jedan pomorac. Zatečen sam ovim što se desilo, vjerovao sam da se ovakve stvari ne mogu desiti na našim brodovima. To su brodovi sa crnogorskom zastavom, naša posada je tamo, ali, nažalost, i ovakve stvari se dešavaju. Nadam da se ovo neće odraziti na uposlenje broda, odnosno da će brod nesmetano nastaviti sa ukrcajem tereta i zaploviti dalje ka sljedećoj luci – kazao je Mirković za RTCG.

Prema podacima Marinetraffic-a, brod se trenutno nalazi u luci Hamburg, gdje uplovio poslije 12 dana putovanja, nakon što je 19. aprila napustio Kazablanku.

Brod „Budva“ je teretnjak dužine 180 metara, koji može da ponese 35.000 tona robe, napravljen je 2014. godine i plovi pod crnogorskom zastavom. Širina broda je 6,5 metara, a njegova matična luka je Bar.

Na osnovu strukture vlasništva kompanije, država je vlasnik 18,63 odsto, a Investiciono-razvojni fond Crne Gore a.d. 16,16 odsto. Fond PIO je vlasnik 12,83 odsto kompanije, a Zavod za zapošljavanje Crne Gore 4,28 odsto. Što se tiče vlasništva fizičkih lica, Dejanu Jevriću pripada 3,43 odsto, a Draganu Andrijaševiću 1,99 odsto. Alec investment holding LLC ima udio u kompaniji od 1,80 odsto, a CK Zbirni kastodni račun od 8,15 odsto. Radovan Orlandić i Mitar Rolović imaju po 0,54 procenta vlasništva.

Prema javno dostupnim podacima, menadžment kompanije čine članovi odbora direktora Predrag Ivanović, Radojica Lazarević, Bedrija Bibezić, Radomir Rudanović i Ljubomir Kočović. Izvršni direktor je Tihomir Mirković, predsjedni odbora direktora Ljubomir Kočović, a sekretar Mirsad Tršić.

Brod „Budva“ se od 2014. godine nalazi u floti „Barske plovidbe“ a.d., nakon što je 9. oktobra izvršena primopredaja broda u kineskom gradu Nanjing. Brod je, kako je tada saopšteno, pod zapovjedništvom kapetana Milana Seferovića i plovi pod zastavom Crne Gore. Svečanom imenovanju broda koje je izvršeno 30. septembra 2014. u brodogradilištu Nanjing prisustvovala je delegacija koju su činili Ivan Brajović, tadašnji ministar saobraćaja i pomorstva u Vladi Crne Gore, Dušan Perović, direktor Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, Radovan Orlandić, tadašnji predsjednik Odbora direktora „Barske plovidbe“ a.d., i članovi tog odbora Milan Vučinić, Anđelko Lojpur i Slobodan Leković.

Crnogorska policija juče je saopštila da je na osnovu njihovih informacija u Njemačkoj zaplijenjena velika količina kokaina, kao rezultat kontinuiranog rada službenika Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije u borbi protiv krijumčarenja droge na međunarodnom nivou.

– Realizaciji policijske akcije je prethodila opsežna međunarodna istraga. Crnogorska policija će, kao pouzdan partner, nastaviti punim kapacitetima da pruža doprinos u iniciranju i sprovođenju međunarodnih istraga, koje će dovesti do razotkrivanja pojedinaca i kriminalnih grupa koje na ovaj način urušavaju ugled ove profesije, kao i same države. Zbog daljeg nesmetanog toka istrage i aktivnosti koje se sprovode u SR Njemačkoj, trenutno nijesmo u mogućnosti da saopštimo više detalja o ovom slučaju – naveli su iz policije.

Uloga crnogorskih pomoraca u transportu velikih količina kokaina preko Atlantika na velikim trgovačkim brodovima, na rutama prema Evropi, registrovana je još 2007/2008. godine i od tada su pod posebnom pažnjom američke DEA.

Iz Specijalnog državnog tužilaštva su na pres-konferenciji održanoj početkom marta saopštili da je kriminalna organizacija koja je osumnjičena za međunarodni šverc kokaina, a koju većinom čine crnogorski državljani, kilogram te droge kupovala za 5.000 do 6.000 eura, a prodavala za 30.000 do 40.000 eura. Tada je saopšteno da je uhapšeno šest osoba, a da sedam nije dostupno državnim organima Crne Gore. Kako su saopštili iz tužilaštva, ova kriminalna organizacija je katamaranom i jahtama krijumčarila kokain od Južne Amerike do Evrope, a za kupovinu brodova korišćeni su falsifikovani pasoši.

Specijalni državni tužilac Mira Samardžić, koja je postupajući tužilac u tom predmetu, kazala je da je predmet oformljen prije tri godine.

– Sumnja se da je ova kriminalna organizacija formirana početkom 2018. godine, a da su kriminalne aktivnosti vršene od tada do 1. septembra, kada je i došlo do zaplene veće količine kokaina u Portugalu. Članovi su uglavnom bili državljani Crne Gore, a ima i neidentifikovanih lica iz Srbije i Hrvatske –kazala je ranije Samardžićeva i dodala da su u ovu kriminalnu organizaciju angažovani i pomorci.

Prilikom zaplene kokaina uhapšena su četiri osumnjičena lica, od kojih su dvije žene puštene na slobodu, dok se protiv druga dva lica vodi krivični postupak pred sudom u Portugalu.

– Imamo saznanja da postoje dokazi koji ukazuju na sumnju da je jedan od pripadnika ove kriminalne organizacije učestvovao u krijumčarenju više od pet tona kokaina koji je nedavno zaplijenjen na Arubi – saopštila je tada Samardžićeva.

Početkom godine na brodu „Aresa“ u Venecueli uhapšeni su Kotorani Vasko Radonjić (50), Nikola Markić (29) i Mihajilo Đorđević (58) i Cetinjanin Dragoljub Živković (67). Oni su uhapšeni u akciji policije u kojoj je zaplijenjeno više od pet tona kokaina. Hapšenje je rezultat višemjesečne međunarodne akcije koju je inicirala crnogorska policija.

– Brod „Aresa“ je lociran i opserviran cijelom rutom plovidbe duž Južne Amerike, sa posebnim mjerama nadzora pri svakom ulasku u luke i izlasku iz njih. Nakon dobijanja operativnog podatka da je kokain ubačen na „Aresu“, Mornarica Kraljevine Holandije je u Arubi presrela brod i započela detaljan pretres. Slobode su lišeni i crnogorski državljani koji su bili članovi posade – saopšteno je tada iz Uprave policije.

Brod „Aresa“ je plovio pod zastavom Kameruna. Kako su prenijeli španski mediji, taj brod je početkom februara isplovio iz Surinama, a je potom je dolazio u luku Guaranao u Venecueli. Nakon toga se zaputio ka solunskoj luci. Policija je brod sa kokainom presrela u međunarodnim vodama, a tokom akcije je uhapšeno sedam osoba, među kojima je bio i kapetan broda.

Ekipa „Dana“


URA: Vlast državu koristi kao poligon za kriminal
U saopštenju povodom zalene kokaina na brodu „Budva“, iz Građanski pokret URA ističu da je u pitanju brod čiju su izradu platili crnogorski građani.

– Ovakva dešavanja daju na značaju brojnim optužbama da vlast državu koristi kao poligon za sopstveni kriminal. Jer kako drugačije objasniti da država sa najvećim brojem policajaca po glavi stanovnika u Evropi nije u stanju da rasvijetli ni dio kriminalnih aktivnosti, a da kriminalni klanovi godinama terorišu građane Crne Gore, regiona i svijeta – saopštili su iz GP URA.
Iz Demokratskog fronta su poručili da poslije još jedne režimske kokainske afere smatraju svrsishodnim da se svi brodovi u vlasništvu Crne Gore prodaju, kako se ne bi nanosila šteta časnim crnogorskim pomorcima.

– Da kojim slučajem imamo VDT-a i SDT-a, pozvali bismo ih da istraže i procesuiraju još jednu koakinsku aferu, a pošto ih nemamo, uvjereni smo da njemačko tužilaštvo neće ni sa kim sklapati sporazum o krivici – istakli su iz DF-a.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"